We have amazing talent that is nurtured with love and care at school
The World Scholar’s Cup 2017 -18 (Dwarka Regional Round)
Highlights:
• 15 teams out of 16 qualified for the global round .
• Our students won 38 Gold medals and 94 Silver medals.
• Muskan Mahajan, Mehak Mahajan and Aarchi Mann students of class 8 won two trophies:
1. Secured third place in Writing.
2. Secured fourth place in Top Five Champion Teams.
• Manas Kapur student of class 7 is the subject winner in History.
• Ananya Chopra won the Final debate showcase.
• Muskan Mahajan and Paavni Mago are the School Top Scholars.
• Three teams from our school are the Champion teams.
Result of the following events :
1. Scholar's Bowl
JUNIOR DIVISION
Rank-Team Name - Participants
40 - Team 179 - Gracy Katyal, Khushi Chillani, Mahika Sharma
36 - Team 184 - GaurikaDham, DakshijaBisht, Nimisha Rai
35 - Team 181 - Ananya Sharma, Mehak Adlakha, Tisha Kapoor
28 - Team 177 - Puru Mehra, Manas Kapur, Jeev Sharma
22 Team 186 - Samiya Gupta, Ananya Kohli, Jahnavi Dhoundiyal
18 - Team 188 - Oditi Gupta, AmiaGigoo, Ananyaa Chopra
14 - Team 175 - Om Kushwah, Aditya Goel, Nischay Sharma
7 - Team 187 - Aarchi Mann, Muskan Mahajan, Mehak Mahajan
2. Debate Champions
JUNIOR DIVISION
Rank - Team -. Name
90 - Team 180 - Geetansh Malhotra
86 - Team 185 - Vidushi Sundaram
84 -Team 179 -Gracy Katyal
79- Team 189 - Devansh Agarwal
66 -Team 184 - Gaurika Dham
60 -Team 187 - Aarchi Mann
52 -Team 177 - Manas Kapur
44- Team 189 - Yugam Puri
41 -Team 187 - Muskan Mahajan
34- Team 181 - Ananya Sharma
28- Team 185 - Sargun Kaur Gujral
12 -Team 188 - Ananyaa Chopra
3. Writing Champions
JUNIOR DIVISION
Rank Name Team
98 Mehak Adlakha - Team 181
92 Manas Kapur - Team 177
89 Sargun Kaur Gujral - Team 185
82 Devansh Agarwal - Team 189
78 SankalpaMahanta - Team 178
77 GaurikaDham - Team 184
72 Om Kushwah - Team 175
69 Ananyaa Chopra - Team 188
67 Dakshija Bisht - Team 184
63 Aaditya Khurana - Team 183
55 Aarchi Mann - Team 187
50 Kayna Dhingra - Team 189
38 Oditi Gupta - Team 188
32 Aarush Agarwal - Team 182
23 Nimisha Rai - Team 184
16 Mehak Mahajan - Team 187
15 AmiaGigoo - Team 188
13 Nischay Sharma - Team 175
4 Muskan Mahajan - Team 187
From Senior Division
18 NiveditaSoni - Team 437
4. Challenge Subject Winners 2018 DWARKA ROUND
Manas Kapur (History)
• He is the subject winner.
5. Challenge Subject Winners Junior Division
Challenge ARTS
Mehak Mahajan
Challenge -Arts Junior Honor Medals
Amia Gigoo, Muskan Mahajan
Challenge -Arts Junior Honor Medals
Aarchi Mann – Rank 2
Challenge -Social Studies Junior Honor Medals
Mehak Adlakha
Aaditya Khurana
Aarchi Mann
GaurikaDham
Aryan Kaushal Kejriwal – Rank 3
Challenge HISTORY
JiyaLamba
Challenge -Literature Junior Honor Medals
YugamPuri ,Mehak Mahajan, Aarchi Mann ,
Jyotin S Thakur
Ananyaa Chopra- Rank 5
Aryan Verma- Rank 4
Challenge
Science Junior Honor Medals
Aarush Agarwal, Aryan Verma, Aarchi Mann, Om Kushwah, Manas Kapur
Muskan Mahajan – Rank 3
Challenge -Special AreaJuniorHonor Medals
Ananya Kohli
Mehak Adlakha
Devansh Agarwal
6. Top Debate Teams
Top Debate TeamsJuniorHonor Medal
Rank Team Name
26 Team 185 Riya Sondhi, VidushiSundaram, Sargun Kaur Gujral
23 Team 188 Oditi Gupta, AmiaGigoo, Ananyaa Chopra
21 Team 187Aarchi Mann, Muskan Mahajan, Mehak Mahajan
17 Team 189KaynaDhingra, YugamPuri, Devansh Agarwal
7. Top Writing Teams
JUNIOR DIVISION
Top Writing TeamsJuniorHonor Medal
Rank Team Name
26 Team 175 Om Kushwah, Aditya Goel, Nischay Sharma
22 Team 189 KaynaDhingra, Yugam Puri, Devansh Agarwal
12 Team 184 GaurikaDham, DakshijaBisht, Nimisha Rai
8 Team 188 Oditi Gupta, AmiaGigoo, Ananyaa Chopra
3 Team 187 Aarchi Mann, Muskan Mahajan, Mehak Mahajan
8. Top Writing Teams
SENIOR DIVISION
10 Team 437 Paavni Mago, Nivedita Soni, Niharika Soni
9. Top Challenge Teams
JUNIOR DIVISION
Top Challenge Teams
Rank Team Name
8 Team 187 Aarchi Mann, Muskan Mahajan, Mehak Mahajan
10. School Top Scholar
2018 DWARKA ROUND
Sri Venkateshwar International School -Muskan Mahajan from Junior
Sri Venkateshwar International School –Paavni Mago from Senior
11. Da Vinci Scholars
JUNIOR DIVISION
Rank Name
23 Simar Kaur
21 Rakshit Bajaj
19 Shivanshi Bansal
12. Champion Scholars
JUNIOR DIVISION
Rank Name
10 Aarchi Mann
9 Ananyaa Chopra
6 Muskan Mahajan
13. Champion Team Countdown
DWARKA ROUND
Champion Team CountdownJuniorHonor Medal
Rank Team Name
21 Team 177 Puru Mehra, Manas Kapur, Jeev Sharma
8 Team 188 Oditi Gupta, Amia Gigoo, Ananyaa Chopra
14. Champion Teams
2018 DWARKA ROUND
Champion Teams
4th Place Junior
Sri Venkateshwar International School
Team 187
Aarchi Mann, Muskan Mahajan, Mehak Mahajan