Session (2015-16)

It is more important to participate well.

                   Winning will happen!!!!

Marking of Presenting INTER- SCHOOL Competitions

                                Session 2015-16

SCHOOL

EVENT/SUB EVENT

DAY &DATE

TEACHER

INCHARGE

NAME OF THE STUDENT

CLASS

& SECTION

LEVEL/

POSITION

IMAGES 2015  First Runners Up For the Rolling Trophy                                                   ( Month of April )

                         Host School winner of the Rolling Trophy

 

SHIKSHA BHARTI PUBLIC SCHOOL

Sector 7 Dwarka New Delhi

 

IMAGES 2015

APRIL 29,2015

 

 

 

 

 

 

ENGLISH STORY TELLING

 

Ms. Maneet

Ms. Charu

Adwita Tyagi

Aarav Sharma

Nursery

KG

First

Second

 

 

 

FANCY DRESS

 

Ms. Renuka

Ms. Shilpy

Daksh Gupta

V Straw

First

 

 

 

LAUGHTER CHALLENGE

 

Ms. Preeti

Mayank Bhardwaj

Hrithik Trikha

VIII C

VIII C

 

First

 

 

 

COLOURING

 

Ms  Arti

Avani Bhati

I – Blue

First

 

               

 

 

ODYSSEY 2015  First Runners Up For the Rolling Trophy                                                    (Month of May)

 

MODERN CONVENT SCHOOL

Sector 10 Dwarka

 New Delhi

 

 

May 01, 2015

 

 

 

 

 

MASTER CHEF

 

Ms Monica Joon

Kartikey Johar

Vardaan Grover

IV –Rasp

V – Rasp

Third

 

ANANTHEM

 

Ms Shikha

Esha Gupta

Aastha Sharma

Namrata Singh

Ikshita Mehta

VI – A

VI – D

VII – A

VII - D

Third

 

MEGH MALHAR

 

Mr. Abhishek Sharma

Mr. Krishana

Debanjan Bhattacharya

VII - B

First

 

 

KAVI SAMMELAN

 

Ms Preeti

Pranjal Singla

VIII – A

Third

 

WALL MAGAZINE

 

Ms Jagjeet

Ms Pooja Chauhan

Aparna Joshi

Anshi Agarwal

Yashita Dua

Kashish Gupta

XI – B

XI – B

XI – B

XI - B

First

 

 

ION 2015  Best School In Computer Events

Overall First Runners Up For the Rolling Trophy                                                                   

 

INDRAPRASTHA INT. SCHOOL

Sector 10 DWARKA New Delhi

3D MODELLING

 

Ms Cheena

Shresth Dimri

Adhip Bhargava

IX - B

IX – B

First

 

 

NETTING THE WEB

 

Ms Cheena

Om Pathak

Stubh Lal

IX- B

IX - C

First

 

 

TREASURE HUNT

 

MS Vineeta

 

Rewant Ahlawat

Riddhima Verma

X - A

X - B

First

 

 

MOVIE MAKING

 

MS BARNALI

Aditi Singh

Apoorbo Chakraborty

XI - B

XI- B

 

 First

 

ITIHAAS

At Lal Quila

WORLD HERITAGE DAY CELEBRATION

 

 

 

 

 

 

TILE PAINTING

 

Ms Sonia

Pratyush Sharma

Mehak Adlakha

IV - Blue

V - Blue

Awarded Participation Certificates

 

SCRAP ART

 

Ms Inderpreet

Paavni Kaur Maggo

Ikshita Mehta

Akshita Sharma

Namrata Singh

VI – F

VII –D

VII – D

VII – A

Awarded Participation Certificates

 

 

MAXFORT SCHOOL

SECTOR 7 DWARKA NEW DELHI

ROBOFEST

May 11, 2015 -

May 12, 2015

Ms Suman

Uttkarsh Berwal

Pranay Dixit

Yashwinder Singh

X –  A

X –  A

X –  B

THIRD

 

                                                                                                                                                   Month of July

 

NIRMAL BHARTIA

SCHOOL SEC- 14 Dwarka New Delhi

lkFkSUR

HARMONY

 

 

 

 

 

 

 

 

INDO WESTERN FUSION

 

INDIA FOLK

 

 

 

 

 

 

 

DASHAVTAAR

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PATRIOTIC SONG

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SEMI CLASSICAL SONG

 

 

 

 

 

 

 

 

BATTLE OF BANDS

 

July 17, 2015

 

 

 

 

 

 

 

 

 

July 16, 2015

 

 

July 16, 2015

 

 

 

 

 

 

 

July 16, 2015

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

July 17, 2015

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

July 17, 2015

 

 

 

 

 

 

July 17, 2015

 

 

 

 

 

Mr Abhishek

Mr Krishna

 

 

 

 

 

 

 

 

Ms Sonika

 

 

Ms Renuka

Ms Poonam

 

 

 

 

 

 

Ms Renuka

Ms Poonam

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mr Abhishek

Mr Krishna

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mr Abhishek

Mr Krishna

 

 

 

 

 

 

Mr Abhishek

Mr Krishna

 

Pari Kataria

Neer Bakshi

Yashjeet

Kangan Nagi

Shlok Anand

Tanush Srivastava

Eesha Gupta

Mansi Shukla

 

 

Pragya Dewan

Priya Kumari

 

Arshi Negi

Pranjal Chawla

Sonam

Shranya Pandey

Snehal Gupta

Vriti Gujral

Geet Sharma

 

Akshat Uppal

Aryan Aneja

Vardaan Grover

Daksh Gupta

Chirag Katyal

Saaransh Jain

Dhruv Chaddha

Siddarth Kumar

Garv Lalwani

Rudransh Gupta

 

Hrehaan. J. Zafar

Khushi Anand

 

 

Hunar

Harasis S Lamba

Khubi Gaur

Paarth Sahni

Pratyush Sharma

Vaishnavi

 

Niharika Soni

Riya Verma

Vanshika Mudgal

Kashish

Jiya Sharma

Kirti Rath

 

 

Nikhil Sinha

Himanshu Rajput

Harsh Chaudhary

Iknoor Singh

Aryan Sharma

Pranay Dixit

 

V

V

V

V

V

V

VI

VI

 

 

IX

IX

 

III

III

III

IV

IV

IV

IV

 

V

V

V

V

VI

VI

VI

VI

VI

VI

 

IV

IV

 

 

III

IV

IV

IV

IV

III

 

VII

VII

VIII

VIII

VIII

VIII

 

 

X

X

X

X

X

X

 

 

 

Championship Trophy

 

 

 

 

Championship Trophy

 

 

 

 

Championship Trophy

 

 

 

 

 

 

Highly Appreciated

 

 

 

 

 

 

 

Appreciated

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Highly Appreciated

 

 

 

 

 

 

 

Appreciated

 

 

 

 

 

 

SCIENCE QUEST 2015  First Runners Up For Secondary Quiz

Winner Host School

OPG WORLD SCHOOL, SEC-23 Dwarka New Delhi

SCIENCE QUEST

 

 

 

July 22, 2015

 

 

 

Ms Manisha

 

 

 

Himanshu Pahwa

Uttkarsh Berwal

 

 

X B

X A

 

 

Second

 

 

EUPHONY 2015  First Runners Up For the Rolling Trophy

 

 

 

THE INDIAN HEIGHTS SCHOOL SEC-23 DWARKA

 

                                                 TRIBAL DANCE

 

 

 

 

 

 

 

 

MIME

 

 

 

 

 

COSTUME PARADE

 

FUSION DANCE

 

 

July 23, 2015

 

 

 

 

 

 

 

 

July 24, 2015

 

 

 

 

 

July 24, 2015

 

July 24, 2015

 

 

Ms. Poonam

 

 

 

 

 

 

 

 

Ms. Sonika

 

 

 

 

 

Ms. Renuka

 

Ms. Sonika

Ms. Arpita

 

 

Vardaan Grover

Bhavya Malik

Saransh Saluja

Paarth Nagpal

Shourya Ambasta

Aryan Gandotra

Ankush Lakra

Pranav Bagga

 

Sakshi Kumari

Bhanu Sharma

Abhishek Solanki

Pranav Bhatia

Shreyank Shreshth

 

Daksh Gupta

 

Akshita Tanwar

Granth Lalwani

Aarav Gupta

Purhan Sehrawat

Aadya Anand

 

 

V Rasp

V Rasp

V Blue

III Rasp

III Blue

IV Rasp

IV Black

V Black

 

IX B

IX B

IX B

IX C

IX C

 

V Straw

 

PP Straw

PP Straw

PP Rasp

PP Rasp

PP Blue

 

 

 

 

 

First

 

 

 

 

 

 

Second

 

 

 

Third

 

Third

 

 

                                                                                                                                              (Month of August)

 

ITL PUBLIC SCHOOL

SECTOR 9 Dwarka New Delhi

BIZ-EXIMUS 2 K15

August 04,2015

 

Ms. Pooja Chauhan

Mr. Vijay Arora

Sumanta Senapati

Mahak Rathee

XII

XII

First

ST. MARY SCHOOL

 SECTOR 19

Dwarka New Delhi

TRASH FESTIVAL 2015

 

CARTON RELAY

 

 

August 03,2015

 

 

Ms. Bhawna

Mimansa Bharti

Saakshi Singroha

Kavish Yadav

Kanishk Tyagi

 

 

VII E

 

Third

 

ORDIN@TRIX 2015  Award for Best Special Effects

TAGORE INTERNATIONAL SCHOOL

VASANT VIHAR

NEW DELHI

BOTRIX

 

 

MOVIE@TRIX

 

 

 

 

ANIMATION

August 04,2015

Ms. Barnali

Himanshu Pahwa

Yashwinder Singh

 

Apoorvo Chakraborty

Akshay Kumar

Aditi Singh

Aryan Sharma

 

Chakshu Khanna

Utkarsh Berwal

Armaan Beniwal

 

X

X

 

XI

XI

XI

X

 

XI

X

IX

Second

 

 

Best Special Effects

 

 

Third

 

ARMY PUBLIC SCHOOL, DHAULA KUAN

 

“TAPS FEST 2015” SCHOOL DID US PROUD BY WINNING TWO FIRST, TWO SECOND AND ONE THIRD POSITIONS 

 

 

LAUGH OUT LOUD

21.8.15

MS RENUKA

MS REENA

MS MOUSUMI

SHREYANK SHRESTH

PRANAY BHATIA

IX C

IX C

FIRST

 

 

HANSI KA LANGER

21.8.15

MS PREETI

BHANU SHARMA

SAKSHAM GROVER

ABHISHEK SOLANKI

SIDDHANT KUMAR

IX B

IX B

IX B

IX A

FIRST

 

 

TALE OF TALES

20.8.15

MS SHAILJA

MS ARTI

SHIVYA MADAN

AASTHA BATRA

ARYAMAN SINHA

ISHITA DUTTA

IX B

X B

IX B

IX B

SECOND

 

 

BOLLYWOOD POSTER ART FORM

20.8.15

MS SONIYA

SAKSHI KUMARI

SAIJAL AHUJA

IX B

IX B

SECOND

 

 

DASTAN A GOI

20.8.15

MS JYOTI

MS PREETI

MAYANK BHARDWAJ

ARUKSHITA RANA

 

VIII C

VIII D

THIRD

 

PARAMOUNT INTERNATIONAL SCHOOL

 

KUDOS TO SRI VIS TEAM FOR LIFTING THE CHAMPIONSHIP TROPHY AT ARCADIA 2015

 

 

IMAGINATION FIESTA

20.8.15

MS KIRTI

MS MAGO

MS NIDHI

MANAS KAPOOR

 

V BLACKBERRIES

FIRST

 

 

NUKKAD NATAK

 

MS RAMNEEK

MS AKANSH ADOGRE

ANUSHKA BHAI

DISHITA DOGRA

KYRA NANDA

SIYA KHANNA

HUNAR KUMAR

KRISH SHARMA

REHAN GROVER

ARSH CHARAGI

III

SECOND

 

 

BRAIN BUZZ

20.8.15

MS NEHA VERMA

MS NEERU SURI

PRANJAL

PAVI

I

I

THIRD

 

 

WORD CHAMPION

20.8.15

MS DEEPTI

MS NEHA BHANDARI

HARSH SAXENA

SAKSHAM SAINI

II STRAWBERRIES

II STRAWBERRIES

 

THIRD

                   

 

MOUNT CARMEL,

DWARKA

CORONA

WINNER OF ROLLING TROPHY

IT WAS YET ANOTHER ‘FEATHER IN THE CAP’ OF SRI VIS

 

AROUND THE WORLD

21.8.15

Ms SHAMA

Ms SHAILJA

Ms NEERU SURI

Ms ANITA PURI

GURSEERAT KAUR

KARTIKEYA GUPTA

I MULBERRIES

I MULBERRIES

FIRST

 

DISCOVER AND LEARN

24.8.15

Ms SHAILJA

Ms MANEET

Ms KIRAN

Ms SANJAM

JAIVIK MOHAN SHARMA

SHIVIKA ARORA

PS MULBERRIES

PS MULBERRIES

FIRST

 

MATHEPHILIA

21.8.15

MS TAPASYA

GAJENDER  SINGH

SIDDHARTH NARAYAN

XI-C

XII-C

SECOND

 

WESTERN INSTRUMENTAL

25.8.15

MR. ABHISHEK

MR. KRISHNA

HIMANSHU RAJPUT

IKNOOR SINGH

HARSH CHOUDHARY

NIKHIL SINHA

NIDISH KUKREJA

MEHUL KALRA

 

IX AND X

THIRD

 

 VOCAL

25.8.15

MR. ABHISHEK

MR. KRISHNA

IKNOOR SINGH

NIDISH KUKREJA

MEHUL KALRA

SNEH THAPA

SHREYA RANJAN

SHREYA PRIYADARSHINI

ANJAN SHARMA

PRANAY DIXIT

ADITYA MUDGAL

SALONI MALHOTRA

NIHARIKA SHARMA

KHUSHI SRIVASTAVA

IX AND X

THIRD

 

 

MAX FORT SCHOOL

MAX FEST

SVIS KIDS WON ACCOLADES & WERE HIGHLY APPRECIATED 

 

SPEECH OF GREAT PEOPLE

14.8.15

MS YOGITA

MS KEERTI

KARTIKEYA JOHAR

IV

FIRST

 

STORY NARRATION TWICE THE TALE

13.8.15

MS RENUKA

MS DIMPLE

MS SONIA

MS INDERPREET

KRATI SAXENA

V

THIRD

DWARKA INTERNATIONAL SCHOOL

GOPOTSAV-SRI VIS WINNER OF THE ROLLING TROPHY

 

THE MUSICAL MUNCHKINS

25.8.15

Mr ABHISHEK

Ms SHILPI

RIYA VERMA

NISHARIKA SONI

VANSHIKA MUDGAL

ROHAN GROVER

ANVASU SHARMA

MAYANK BHARDWAJ

KRITI BHAGAT

SASHWAT NANDA

VII G

VII B

VIII A

VII A

VII A

VIII C

VIII

VII G

FIRST

 

SCIENCE DYNAMICS

25.8.15

Ms VENNIKA

Ms DEEPALI

Ms MONIKA

RIJU MARWAH

ANANYA CHAKRABORTY

VI F

VIII D

FIRST

 

TECHNO KATHASALA

25.8.15

Ms BARNALI

MANAS KAPOOR

VIDISHA YADAV

V BLACKBERRIES

V HUCKLEBERRIES

SECOND

 

DRESSED TO KILL

26.8.15

Ms SHAMA

Ms ARTI

Ms DEEPIKA PAHWA

ADWITA TYAGI

PS

SECOND

 

 

DELHI INTERNATIONAL SCHOOL

 

ABHIVYAKI ENDORSES SVIS AS ‘NUMERO UNO’ FOR ITS VERSATILITY IN PERFORMANCE

 

 

SCIENCE- THE PROTECTOR MODEL MAKING

28.8.15

MS SONALI

MS RENUKA

ADITYA DHINGRA

PRANJAL DILER

VII

VII D

FIRST

 

‘HAI RE’ GLOBAL WARMING POEM RECITATION

28.8.15

MS ANAMIKA(HINDI)

SHAURYA TYAGI

IV

SECOND

 

LET’S DECONGEST WORKING MODEL

28.8.15

MR. TOMAR

MS MONIKA

MS CHEENA

RETIK SINGH

SHIVAM KUMAR

X A

IX A

SECOND

Shiv Nadar School

STATE LEVEL

 

 

 

 

 

 

PUZZLE PERFECT

20.8.15

MS LAKSHMI

MAHIT GOVIL

SAHIL DUA

VIII A

VII D

SECOND POSITION

 

ENGLISH WIZARD

20.8.15

MS LAKSHMI

ISHAAN BHATIA

TRISTAN C. ALLISON

VII F

VII F

SECOND POSITION

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

VISHWA BHARTI

TARANA      BRAVO!  SVIS  AGAIN WINS THE  ROLLING TROPHY    (Month of September)

 

DRAMA CLASS I & II

01.09.2015

MS NIDHI DINGRA

MS USHMA

MS NEERU SURI

PARISHA RASTOGI

VIDHISHA JAAKHAR

AYAAN PURI

RAYAN KAUL

VARISH DINGRA

VANI BANSAL

SOUMYA MAAN

PAVI PANDEY

II

FIRST

 

SMAJIK VIGYAPAN

02.09.2015

MS PREETI THAKRAN

MAYANK BHARDWAJ

LAVANYA PAHUJA

KABEER VASUDEVA

KARISHMA PHOGAT

DEPANSHU ROHILLA

VIII

FIRST

 

HASYA KAVITA VACHAN PRATIYOGITA

01.09.2015

MS RENUKA

MS ANAMIKA (HINDI)

DAKSH GUPTA

V

THIRD

 

WEB CREATING

02.09.2015

 

MANAV BANSAL

MUKUL GAHLOT

III

THIRD

 

SOLO INSTRUMENTAL

02.09.2015

MS RENUKA

RISHAB MALIK

VIII

THIRD

 

WEB CRAWLING

02.09.2015

MS CHEENA

MUKUL

MANAV BANSAL

VIII

VII

THIRD

 

 

 

 

Month of October

 

BOURNVITA QUIZ

15.10.15

MS NANDITA

ARNAV SINGH

SHRAYASH PRASAD

VIII C

VIII D

SECOND POSITION IN DELHI SOUTH ZONE

MAHARAJA AGRASEN INSTITUTE, ROHINI

7TH STATES YOGA CHAMPIONSHIP

10.10.15

CONGRATULATIONS TO THE ENERGETIC YOGA CHAMPS

 

 

 

MS POONAM

ANSH JINDAL

(5 TO 8 YEARS)

III STRAWBERRIES

SECOND

 

 

 

 

KAYNA DHINGRA

(8 TO 12 YEARS)

V HUCKLEBERRIES

THIRD

 

 

 

 

SHIVANI SHARMA

(12 TO 15 YEARS)

IX A

FIRST

 

 

 

 

PRIYA KUMARI

(12 TO 15 YEARS)

IX A

THIRD

BRAHMAN BHAWAN SAFFIDO ROAD JIND, HARYANA

ZONAL YOGA CHAMPIONSHIP

(RHYTHMIC YOGA)

YOGA STUDENTS CONTINUE TO WIN LAURELS

 

 

14.10.15

MS POONAM

SHIVANI SHARMA

IX A

SECOND

 

7TH NATIONAL YOGA CHAMPIONSHIP

24.10.15 TO

26.10.15

MS POONAM

SHIVANI SHARMA

IX A

FIRST

 

 

 

 

PRIYA KUMARI

IX A

THIRD

 

 

 

 

KAVYA AGGARWAL

VIII A

THIRD

                 

 

 

 

 

 

WOW SKATERS! ANGAD SINGH SELECTED FOR THE CBSE NATIONAL CHAMPIONSHIP

 

CBSE ROLLER SKATING CHAMPIONSHIP

TIME TRIAL

26 OCT TO 28 OCT

MR DINESH

ANGAD SINGH

IV

SECOND

 

CBSE ROLLER SKATING CHAMPIONSHIP

500 MTS.

26 OCT TO 28 OCT

MR DINESH

ANGAD SINGH

IV

SECOND

 

 

WELL DONE SKATERS!  HARSHUL GUPTA AND VIRTTI SARAWANAN SELECTED FOR NATIONALS

 

RAJIV GANDHI STADIUM, BAWANA

42nd DELHI STATE ROLLER SKATING CHAMPIONSHIP

 

30 OCT TO 02 NOV

Mr. Dinesh

 

 

 

 

 

(POINT TO POINT RACE)

 

 

HARSHUL GUPTA

VIII A

SECOND

 

 

ELIMINATION ROAD

 

 

HARSHUL GUPTA

VIII A

THIRD

 

 

ROAD RACE

 

 

HARSHUL GUPTA

VIII A

THIRD

 

 

ROAD RACE

 

 

VRITTI SARAWANAN

V

SECOND

 

 

300 MTR. RACE

 

 

VRITTI SARAWANAN

V

SECOND

 

 

ROAD RACE

 

 

KRISH KAPOOR

IV

THIRD

                 

 

 

 

 

 

Month of November

DELHI INTERNATIONAL SCHOOL, SECTOR-23, DWARKA

SANKALP SAHODYA ATHLETIC MEET

(FLAT RACE)

18.11.15

 

JIYA SAHNI

VII D

THIRD

G.D.  GOENKA PUBLICK SCHOOL, DWARKA

SANKALP SAHODYA SUB-JUNIOR ROLLER SKATING MEET

(300 Mtrs.)

20.11.15

 

VRITTI SARAWANAN

IV BLUEBERRIES

SECOND

 

(300 Mtrs.)

20.11.15

 

GARV LALWANI

VI G

SECOND

Roller Skating Academy         Pusa Road

Pusa Roller Skating Championship

29.11.15

 

Vriti Saravanan

Anushka Khuller

Jivaansh

IV

Gold Medal

Gold Medal

Bronze Medal

 

 

CONGRATULATIONS MATHS WIZARDS OF SVIS!

Directorate of Education

CENTRAL LEVEL SCIENCE EXHIBITION

 

02.11.15

MS KIRANDEEP KAUR

KUSHAGRA JAIN

MANAV BANSAL

VIII C

VII F

FIRST

FIRST

 

 

WELL DONE! THE YOUNG STALWARTS OF SVIS

 

CRUSADES & CAMPAIGNS NUKKAD NATAK

 

MS SONIKA

APOORVO CHAKAROBORTY

AKSHAY KUMAR

SHREYANK SHRESHTH

PRANAV DAS

VIBHOR GAUR

SHRISHTI SINGH

HARPREET SAHNI

ARYAN SHARMA

XI

XI

IX

IX

IX

IX

IX

X

FIRST

AURORA-QUEEN’S VALLEY SCHOOL

PAGE TO STAGE-LULLABY

20.11.15

 

ARJUN SHARMA

AVISHI JAIN

NISHKARSH DANGORIA

1ST AND 2ND

SECOND

DPS, RK PURAM

PANCHTATVA- THE ELEMENTS OF NATURE

DANCE OF THE ELEMENTS OF NATURE

20.11.15

MS SONIKA

NIDHISH KUKREJA

VIBHORE GAUR

SAKSHI

ANMOL

UTKARSH RAJ

IX

FIRST

ESHA  ATTENDED THE INDO-AFRICA SUMMIT ORGANISED BY THE HINDUSTAN TIMES AND AWARDED CERTIFICATES, TROPHIES AND CASH COUPONS OF RS. 1500/-

 

INDIA-AFRICA FORUM SUMMIT BY

(HINDUSTAN TIMES)

 

 

 

QUIZ-I ESHA PILLEWAR

QUIZ-IV ESHA PILLEWAR

IX

IX

THIRD

FIRST

               

 

 

Month of December

SCHOOL

EVENT/SUB EVENT

DAY &DATE

TEACHER

INCHARGE

NAME OF THE STUDENTS

CLASS

& SECTION

LEVEL/

POSITION

Congratulations Young Achievers!

PRAGATI PUBLIC SCHOOL

PANACHE- MOVIE MAKING

16.12.15

 

MS BARNALI

1.APOORVO CHAKRA BORTY

2.SHIVAM RASTOGI

3.ADITI SINGH

XI

 

FIRST

 

PANCHE- TURN COAT DEBATE

16 .12.15

MS JAYA

ARMAAN BAHREE

VII

THIRD

Well done ! Proud Winners of SVIS

SHIKSHA BHARTI PUBLIC SCHOOL

JHANKAR-FOLK DANCE

14 .12. 15

 

 

 

 

 

MS SONIKA

1.ABHINAV MADAN

2.NAMARATA SINGH

3.PRAKSHA SINGHANIA

4.TIYA JAIN

5.VANI JOSHI

6.NAVYA AGGARWAL

7PRANAVI BILLA

8.NIVEDITA SONI

VII

FIRST

JHANKAR- Group Classical Dance

14.12.15

 

 

 

MS DINESH PARIHAAR

1.SNEHAL GUPTA

2.VRITI GUJRAL

3. SHARANYA PANDEY

4.PARI KATARIA

5.RAJUL AFARIA

6.ADITI MITRA

7.ISANI BOSE

8.SIMRAN ZUTSHI

IV&V

 

 

 

 

FIRST

                   

 

 

Commendable Efforts!!!

STATE LEVEL SCIENCE EXHIBITION

MATHS MODEL

 

 

 

MS KIRANDEEP

 

 

KUSHAGRA JAIN

MANAV BANSAL

VII &VIII

FIFTH

STUDENTS WON TROPHIES

 

CONGRATULATIONS! SVIS WON THE ROLLING TROPHY  FOR INTER-SCHOOL CRICKET

ST. MARY SCHOOL

DWARKA , SEC-19

SARA MATHEW MEMORIAL INTER SCHOOL CRICKET TOURNAMENT

10 & 11 .12.2015

 

MR. DINESH

 

VIVAAN SINGH

DIVANSH GARG

NALIN KATHURIA

AARYAN TANDON

DHRUV CHANDEL

SUJAL SHRIVASTVA

ISHAAN DHIR

VANSH GOYAL

ARYAN BHARDWAJ

MAHIR GAMBHIR

ARNAY NANDA

TANVEER SANGLA

RAYAN BHAT

MAANVENDER SINGH

YASHJEET SAAGWAN

 

 

 

 

V

SVIS WON

 

FIRST MATCH AGAINST G.D.GOENKA

 

SEMI FINAL AGAINST D.A .V DWARKA

 

FINAL AGAINST GREGORIOUS PUBLIC SCHOOL

KUDOS TO THE YOUNG ACHIEVERS

SHIV MANDIR HALL NARAINA

5TH WINTER SCHOOL           TAE KWONDO CHAMPIONSHIP - 2015

19 & 20 .12.2015

 

DEV NEGI

PRIYANSHI VERMA

NIVEDITA SONI

JIYA

NIHARIKA SONI

III

VII

VII

VII

VII

GOLD MEDAL  

GOLD MEDAL

GOLD MEDAL

BRONZE MEDAL

PARTICIPATION

 

Times of India

11.12.16

Shivangi Singh of Class XII receive the star student correspondence of Delhi and NCR in Kamani Auditorium  from Times of India

State Level

Conserve My Planet by

‘SHARP NGO’

15.12.16

SRI SVIS RECEIVED THE BEST SCHOOL OF THE YEAR AWARD 2015

 

Conserve My Planet by

‘SHARP NGO’

15.12.16

SRI SVIS RECEIVED BEST  ENERGY AUDIT  STAR  SCHOOL AWARD

 

Conserve My Planet by

‘SHARP NGO’

15.12.16

MUSKAAN MAHAJAN OF CLASS VII RECEIVED GREEN CHAMPION AWARD

CITY LEVEL

DWARKA PARICHAY

ANKUR TIWARI OF CLASS XII DECLARED THE TORCH BEARER OF DWARKA FOR HIS ACADEMIC EXELLENCE

 

 

 

 

 

 

 

Achievements at Zonal Level    ----- Directorate of Education

 

 

HINDI POEM RECITATION

20.08.15

MR RAGAVAENDRA PANDEY

SHREYA RANJAN(SR.)

IX-A

FIRST

 

POSTER AND ON  THE SPOT PAINTING

13.08.15

MS SONIA

SUCHANA ADHIKARI

RISIDDHI PANDEY

GAURAV CHAUDHARY

SHREYA VERMA

X-B

X-B

VIII-C

VIII-D

FIRST

 

ART AND CRAFT PAPER MACHE

27.08.15

MS SHIKHA

SRISHTI BHATI

AASTHA BATRA

X-A

X-B

FIRST

 

ENGLISH DECLAMATION

06.08.15

MS ASHA RANA

MAYANK BHARDWAJ

VIII-C

SECOND

 

SLOGAN WRITING

12.08.15

MS INDERPREET

MS. ANNU

MS. PUNEETI

AKSHITA SHARMA

MOHD. INAYETULLAH

VII-D

IX-A

SECOND

 

HINDI DECLAMATION

05.08.15

MS JYOTI VATS

ANANYA CHAKRABORTY

VIII D

THIRD

 

COLLAGE MAKING

27.08.15

MS SHIKHA

SUCHANA ADHIKARI

RISIDDHI PANDEY

X-B

X-B

THIRD

 

SOLO DANCE CLASSICAL

08.09.15

MS POONAM

PRAGYA DEWAN

IX-A

THIRD

 

 

ZONAL  SCIENCE EXHIBITION

 

 

SCIENCE TOON

3.9.15

MS SONIA

SAIJAL AHUJA

IX A

FIRST

 

 

SCIENCE POSTER

3.9.15

MS SHIKHA

DEVANSH AGGARWAL

V HUCKLEBERRIES

 

FIRST

 

 

SUPW

3.9.15

MS SHIKHA

MS INDERPREET

MS SONIA

JASMINE

SHRUTI

 

VII B

VII B

 

SECOND

 

 

SLOGAN

3.9.15

MS INDERPREET

ARMAAN BHAREE

PRATYUSH SHARMA

VII E

IV

THIRD

SECOND

 

 

PRIMARY SCIENCE

16.9.15

MS LEENA SALUJA

ARYAN ANEJA

MEHAK ADLAKHA

V HUCKLEBERRIES

V HUCKLEBERRIES

THIRD

 

 

MODEL OF MATHS

16.9.15

MS KIRANDEEP

KUSHAGRA JAIN

MANAV BANSAL

VIII B

VII

FOURTH  

(Fifth in regional level Science Exhibition)

 

 

ZONAL

30.8.15

MR R PANDEY

ANIKET GUPTA

VII F

FIRST IN ZONAL

 

 

 

 

STATE LEVEL

30.8.15

MR R PANDEY

ANIKET GUPTA

VII F

THIRD IN STATE LEVEL

 

Inter-Zonal Hindi Poem Recitation

 

 

 

17.10.15

MR. RAGHVENDRA PANDEY

SHREYA RANJAN

IX A

FIRST

 

                                       

It is more important to participate well.

                   Winning will happen!!!!

Marking of Presenting INTER- SCHOOL Competitions

                                Session 2015-16

SCHOOL

EVENT/SUB EVENT

DAY &DATE

TEACHER

INCHARGE

NAME OF THE STUDENT

CLASS

& SECTION

LEVEL/

POSITION

IMAGES 2015  First Runners Up For the Rolling Trophy                                                   ( Month of April )

                         Host School winner of the Rolling Trophy

 

SHIKSHA BHARTI PUBLIC SCHOOL

Sector 7 Dwarka New Delhi

 

IMAGES 2015

APRIL 29,2015

 

 

 

 

 

 

ENGLISH STORY TELLING

 

Ms. Maneet

Ms. Charu

Adwita Tyagi

Aarav Sharma

Nursery

KG

First

Second

 

 

 

FANCY DRESS

 

Ms. Renuka

Ms. Shilpy

Daksh Gupta

V Straw

First

 

 

 

LAUGHTER CHALLENGE

 

Ms. Preeti

Mayank Bhardwaj

Hrithik Trikha

VIII C

VIII C

 

First

 

 

 

COLOURING

 

Ms  Arti

Avani Bhati

I – Blue

First

 

               

 

 

ODYSSEY 2015  First Runners Up For the Rolling Trophy                                                    (Month of May)

 

MODERN CONVENT SCHOOL

Sector 10 Dwarka

 New Delhi

 

 

May 01, 2015

 

 

 

 

 

MASTER CHEF

 

Ms Monica Joon

Kartikey Johar

Vardaan Grover

IV –Rasp

V – Rasp

Third

 

ANANTHEM

 

Ms Shikha

Esha Gupta

Aastha Sharma

Namrata Singh

Ikshita Mehta

VI – A

VI – D

VII – A

VII - D

Third

 

MEGH MALHAR

 

Mr. Abhishek Sharma

Mr. Krishana

Debanjan Bhattacharya

VII - B

First

 

 

KAVI SAMMELAN

 

Ms Preeti

Pranjal Singla

VIII – A

Third

 

WALL MAGAZINE

 

Ms Jagjeet

Ms Pooja Chauhan

Aparna Joshi

Anshi Agarwal

Yashita Dua

Kashish Gupta

XI – B

XI – B

XI – B

XI - B

First

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ION 2015  Best School In Computer Events

Overall First Runners Up For the Rolling Trophy                                                                   

 

INDRAPRASTHA INT. SCHOOL

Sector 10 DWARKA New Delhi

3D MODELLING

 

Ms Cheena

Shresth Dimri

Adhip Bhargava

IX - B

IX – B

First

 

 

NETTING THE WEB

 

Ms Cheena

Om Pathak

Stubh Lal

IX- B

IX - C

First

 

 

TREASURE HUNT

 

MS Vineeta

 

Rewant Ahlawat

Riddhima Verma

X - A

X - B

First

 

 

MOVIE MAKING

 

MS BARNALI

Aditi Singh

Apoorbo Chakraborty

XI - B

XI- B

 

 First

 

ITIHAAS

At Lal Quila

WORLD HERITAGE DAY CELEBRATION

 

 

 

 

 

 

TILE PAINTING

 

Ms Sonia

Pratyush Sharma

Mehak Adlakha

IV - Blue

V - Blue

Awarded Participation Certificates

 

SCRAP ART

 

Ms Inderpreet

Paavni Kaur Maggo

Ikshita Mehta

Akshita Sharma

Namrata Singh

VI – F

VII –D

VII – D

VII – A

Awarded Participation Certificates

 

 

MAXFORT SCHOOL

SECTOR 7 DWARKA NEW DELHI

ROBOFEST

May 11, 2015 -

May 12, 2015

Ms Suman

Uttkarsh Berwal

Pranay Dixit

Yashwinder Singh

X –  A

X –  A

X –  B

THIRD

 

                                                                                                                                                   Month of July

 

NIRMAL BHARTIA

SCHOOL SEC- 14 Dwarka New Delhi

lkFkSUR

HARMONY

 

 

 

 

 

 

 

 

INDO WESTERN FUSION

 

INDIA FOLK

 

 

 

 

 

 

 

DASHAVTAAR

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PATRIOTIC SONG

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SEMI CLASSICAL SONG

 

 

 

 

 

 

 

 

BATTLE OF BANDS

 

July 17, 2015

 

 

 

 

 

 

 

 

 

July 16, 2015

 

 

July 16, 2015

 

 

 

 

 

 

 

July 16, 2015

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

July 17, 2015

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

July 17, 2015

 

 

 

 

 

 

July 17, 2015

 

 

 

 

 

Mr Abhishek

Mr Krishna

 

 

 

 

 

 

 

 

Ms Sonika

 

 

Ms Renuka

Ms Poonam

 

 

 

 

 

 

Ms Renuka

Ms Poonam

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mr Abhishek

Mr Krishna

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mr Abhishek

Mr Krishna

 

 

 

 

 

 

Mr Abhishek

Mr Krishna

 

Pari Kataria

Neer Bakshi

Yashjeet

Kangan Nagi

Shlok Anand

Tanush Srivastava

Eesha Gupta

Mansi Shukla

 

 

Pragya Dewan

Priya Kumari

 

Arshi Negi

Pranjal Chawla

Sonam

Shranya Pandey

Snehal Gupta

Vriti Gujral

Geet Sharma

 

Akshat Uppal

Aryan Aneja

Vardaan Grover

Daksh Gupta

Chirag Katyal

Saaransh Jain

Dhruv Chaddha

Siddarth Kumar

Garv Lalwani

Rudransh Gupta

 

Hrehaan. J. Zafar

Khushi Anand

 

 

Hunar

Harasis S Lamba

Khubi Gaur

Paarth Sahni

Pratyush Sharma

Vaishnavi

 

Niharika Soni

Riya Verma

Vanshika Mudgal

Kashish

Jiya Sharma

Kirti Rath

 

 

Nikhil Sinha

Himanshu Rajput

Harsh Chaudhary

Iknoor Singh

Aryan Sharma

Pranay Dixit

 

V

V

V

V

V

V

VI

VI

 

 

IX

IX

 

III

III

III

IV

IV

IV

IV

 

V

V

V

V

VI

VI

VI

VI

VI

VI

 

IV

IV

 

 

III

IV

IV

IV

IV

III

 

VII

VII

VIII

VIII

VIII

VIII

 

 

X

X

X

X

X

X

 

 

 

Championship Trophy

 

 

 

 

Championship Trophy

 

 

 

 

Championship Trophy

 

 

 

 

 

 

Highly Appreciated

 

 

 

 

 

 

 

Appreciated

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Highly Appreciated

 

 

 

 

 

 

 

Appreciated

 

 

 

 

 

 

SCIENCE QUEST 2015  First Runners Up For Secondary Quiz

Winner Host School

OPG WORLD SCHOOL, SEC-23 Dwarka New Delhi

SCIENCE QUEST

 

 

 

July 22, 2015

 

 

 

Ms Manisha

 

 

 

Himanshu Pahwa

Uttkarsh Berwal

 

 

X B

X A

 

 

Second

 

 

EUPHONY 2015  First Runners Up For the Rolling Trophy

 

 

 

THE INDIAN HEIGHTS SCHOOL SEC-23 DWARKA

 

                                                 TRIBAL DANCE

 

 

 

 

 

 

 

 

MIME

 

 

 

 

 

COSTUME PARADE

 

FUSION DANCE

 

 

July 23, 2015

 

 

 

 

 

 

 

 

July 24, 2015

 

 

 

 

 

July 24, 2015

 

July 24, 2015

 

 

Ms. Poonam

 

 

 

 

 

 

 

 

Ms. Sonika

 

 

 

 

 

Ms. Renuka

 

Ms. Sonika

Ms. Arpita

 

 

Vardaan Grover

Bhavya Malik

Saransh Saluja

Paarth Nagpal

Shourya Ambasta

Aryan Gandotra

Ankush Lakra

Pranav Bagga

 

Sakshi Kumari

Bhanu Sharma

Abhishek Solanki

Pranav Bhatia

Shreyank Shreshth

 

Daksh Gupta

 

Akshita Tanwar

Granth Lalwani

Aarav Gupta

Purhan Sehrawat

Aadya Anand

 

 

V Rasp

V Rasp

V Blue

III Rasp

III Blue

IV Rasp

IV Black

V Black

 

IX B

IX B

IX B

IX C

IX C

 

V Straw

 

PP Straw

PP Straw

PP Rasp

PP Rasp

PP Blue

 

 

 

 

 

First

 

 

 

 

 

 

Second

 

 

 

Third

 

Third

 

 

                                                                                                                                              (Month of August)

 

ITL PUBLIC SCHOOL

SECTOR 9 Dwarka New Delhi

BIZ-EXIMUS 2 K15

August 04,2015

 

Ms. Pooja Chauhan

Mr. Vijay Arora

Sumanta Senapati

Mahak Rathee

XII

XII

First

ST. MARY SCHOOL

 SECTOR 19

Dwarka New Delhi

TRASH FESTIVAL 2015

 

CARTON RELAY

 

 

August 03,2015

 

 

Ms. Bhawna

Mimansa Bharti

Saakshi Singroha

Kavish Yadav

Kanishk Tyagi

 

 

VII E

 

Third

 

ORDIN@TRIX 2015  Award for Best Special Effects

TAGORE INTERNATIONAL SCHOOL

VASANT VIHAR

NEW DELHI

BOTRIX

 

 

MOVIE@TRIX

 

 

 

 

ANIMATION

August 04,2015

Ms. Barnali

Himanshu Pahwa

Yashwinder Singh

 

Apoorvo Chakraborty

Akshay Kumar

Aditi Singh

Aryan Sharma

 

Chakshu Khanna

Utkarsh Berwal

Armaan Beniwal

 

X

X

 

XI

XI

XI

X

 

XI

X

IX

Second

 

 

Best Special Effects

 

 

Third

 

ARMY PUBLIC SCHOOL, DHAULA KUAN

 

“TAPS FEST 2015” SCHOOL DID US PROUD BY WINNING TWO FIRST, TWO SECOND AND ONE THIRD POSITIONS 

 

 

LAUGH OUT LOUD

21.8.15

MS RENUKA

MS REENA

MS MOUSUMI

SHREYANK SHRESTH

PRANAY BHATIA

IX C

IX C

FIRST

 

 

HANSI KA LANGER

21.8.15

MS PREETI

BHANU SHARMA

SAKSHAM GROVER

ABHISHEK SOLANKI

SIDDHANT KUMAR

IX B

IX B

IX B

IX A

FIRST

 

 

TALE OF TALES

20.8.15

MS SHAILJA

MS ARTI

SHIVYA MADAN

AASTHA BATRA

ARYAMAN SINHA

ISHITA DUTTA

IX B

X B

IX B

IX B

SECOND

 

 

BOLLYWOOD POSTER ART FORM

20.8.15

MS SONIYA

SAKSHI KUMARI

SAIJAL AHUJA

IX B

IX B

SECOND

 

 

DASTAN A GOI

20.8.15

MS JYOTI

MS PREETI

MAYANK BHARDWAJ

ARUKSHITA RANA

 

VIII C

VIII D

THIRD

 

PARAMOUNT INTERNATIONAL SCHOOL

 

KUDOS TO SRI VIS TEAM FOR LIFTING THE CHAMPIONSHIP TROPHY AT ARCADIA 2015

 

 

IMAGINATION FIESTA

20.8.15

MS KIRTI

MS MAGO

MS NIDHI

MANAS KAPOOR

 

V BLACKBERRIES

FIRST

 

 

NUKKAD NATAK

 

MS RAMNEEK

MS AKANSH ADOGRE

ANUSHKA BHAI

DISHITA DOGRA

KYRA NANDA

SIYA KHANNA

HUNAR KUMAR

KRISH SHARMA

REHAN GROVER

ARSH CHARAGI

III

SECOND

 

 

BRAIN BUZZ

20.8.15

MS NEHA VERMA

MS NEERU SURI

PRANJAL

PAVI

I

I

THIRD

 

 

WORD CHAMPION

20.8.15

MS DEEPTI

MS NEHA BHANDARI

HARSH SAXENA

SAKSHAM SAINI

II STRAWBERRIES

II STRAWBERRIES

 

THIRD

                   

 

MOUNT CARMEL,

DWARKA

CORONA

WINNER OF ROLLING TROPHY

IT WAS YET ANOTHER ‘FEATHER IN THE CAP’ OF SRI VIS

 

AROUND THE WORLD

21.8.15

Ms SHAMA

Ms SHAILJA

Ms NEERU SURI

Ms ANITA PURI

GURSEERAT KAUR

KARTIKEYA GUPTA

I MULBERRIES

I MULBERRIES

FIRST

 

DISCOVER AND LEARN

24.8.15

Ms SHAILJA

Ms MANEET

Ms KIRAN

Ms SANJAM

JAIVIK MOHAN SHARMA

SHIVIKA ARORA

PS MULBERRIES

PS MULBERRIES

FIRST

 

MATHEPHILIA

21.8.15

MS TAPASYA

GAJENDER  SINGH

SIDDHARTH NARAYAN

XI-C

XII-C

SECOND

 

WESTERN INSTRUMENTAL

25.8.15

MR. ABHISHEK

MR. KRISHNA

HIMANSHU RAJPUT

IKNOOR SINGH

HARSH CHOUDHARY

NIKHIL SINHA

NIDISH KUKREJA

MEHUL KALRA

 

IX AND X

THIRD

 

 VOCAL

25.8.15

MR. ABHISHEK

MR. KRISHNA

IKNOOR SINGH

NIDISH KUKREJA

MEHUL KALRA

SNEH THAPA

SHREYA RANJAN

SHREYA PRIYADARSHINI

ANJAN SHARMA

PRANAY DIXIT

ADITYA MUDGAL

SALONI MALHOTRA

NIHARIKA SHARMA

KHUSHI SRIVASTAVA

IX AND X

THIRD

 

 

MAX FORT SCHOOL

MAX FEST

SVIS KIDS WON ACCOLADES & WERE HIGHLY APPRECIATED 

 

SPEECH OF GREAT PEOPLE

14.8.15

MS YOGITA

MS KEERTI

KARTIKEYA JOHAR

IV

FIRST

 

STORY NARRATION TWICE THE TALE

13.8.15

MS RENUKA

MS DIMPLE

MS SONIA

MS INDERPREET

KRATI SAXENA

V

THIRD

DWARKA INTERNATIONAL SCHOOL

GOPOTSAV-SRI VIS WINNER OF THE ROLLING TROPHY

 

THE MUSICAL MUNCHKINS

25.8.15

Mr ABHISHEK

Ms SHILPI

RIYA VERMA

NISHARIKA SONI

VANSHIKA MUDGAL

ROHAN GROVER

ANVASU SHARMA

MAYANK BHARDWAJ

KRITI BHAGAT

SASHWAT NANDA

VII G

VII B

VIII A

VII A

VII A

VIII C

VIII

VII G

FIRST

 

SCIENCE DYNAMICS

25.8.15

Ms VENNIKA

Ms DEEPALI

Ms MONIKA

RIJU MARWAH

ANANYA CHAKRABORTY

VI F

VIII D

FIRST

 

TECHNO KATHASALA

25.8.15

Ms BARNALI

MANAS KAPOOR

VIDISHA YADAV

V BLACKBERRIES

V HUCKLEBERRIES

SECOND

 

DRESSED TO KILL

26.8.15

Ms SHAMA

Ms ARTI

Ms DEEPIKA PAHWA

ADWITA TYAGI

PS

SECOND

 

 

DELHI INTERNATIONAL SCHOOL

 

ABHIVYAKI ENDORSES SVIS AS ‘NUMERO UNO’ FOR ITS VERSATILITY IN PERFORMANCE

 

 

SCIENCE- THE PROTECTOR MODEL MAKING

28.8.15

MS SONALI

MS RENUKA

ADITYA DHINGRA

PRANJAL DILER

VII

VII D

FIRST

 

‘HAI RE’ GLOBAL WARMING POEM RECITATION

28.8.15

MS ANAMIKA(HINDI)

SHAURYA TYAGI

IV

SECOND

 

LET’S DECONGEST WORKING MODEL

28.8.15

MR. TOMAR

MS MONIKA

MS CHEENA

RETIK SINGH

SHIVAM KUMAR

X A

IX A

SECOND

Shiv Nadar School

STATE LEVEL

 

 

 

 

 

 

PUZZLE PERFECT

20.8.15

MS LAKSHMI

MAHIT GOVIL

SAHIL DUA

VIII A

VII D

SECOND POSITION

 

ENGLISH WIZARD

20.8.15

MS LAKSHMI

ISHAAN BHATIA

TRISTAN C. ALLISON

VII F

VII F

SECOND POSITION

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

VISHWA BHARTI

TARANA      BRAVO!  SVIS  AGAIN WINS THE  ROLLING TROPHY    (Month of September)

 

DRAMA CLASS I & II

01.09.2015

MS NIDHI DINGRA

MS USHMA

MS NEERU SURI

PARISHA RASTOGI

VIDHISHA JAAKHAR

AYAAN PURI

RAYAN KAUL

VARISH DINGRA

VANI BANSAL

SOUMYA MAAN

PAVI PANDEY

II

FIRST

 

SMAJIK VIGYAPAN

02.09.2015

MS PREETI THAKRAN

MAYANK BHARDWAJ

LAVANYA PAHUJA

KABEER VASUDEVA

KARISHMA PHOGAT

DEPANSHU ROHILLA

VIII

FIRST

 

HASYA KAVITA VACHAN PRATIYOGITA

01.09.2015

MS RENUKA

MS ANAMIKA (HINDI)

DAKSH GUPTA

V

THIRD

 

WEB CREATING

02.09.2015

 

MANAV BANSAL

MUKUL GAHLOT

III

THIRD

 

SOLO INSTRUMENTAL

02.09.2015

MS RENUKA

RISHAB MALIK

VIII

THIRD

 

WEB CRAWLING

02.09.2015

MS CHEENA

MUKUL

MANAV BANSAL

VIII

VII

THIRD

 

 

 

 

Month of October

 

BOURNVITA QUIZ

15.10.15

MS NANDITA

ARNAV SINGH

SHRAYASH PRASAD

VIII C

VIII D

SECOND POSITION IN DELHI SOUTH ZONE

MAHARAJA AGRASEN INSTITUTE, ROHINI

7TH STATES YOGA CHAMPIONSHIP

10.10.15

CONGRATULATIONS TO THE ENERGETIC YOGA CHAMPS

 

 

 

MS POONAM

ANSH JINDAL

(5 TO 8 YEARS)

III STRAWBERRIES

SECOND

 

 

 

 

KAYNA DHINGRA

(8 TO 12 YEARS)

V HUCKLEBERRIES

THIRD

 

 

 

 

SHIVANI SHARMA

(12 TO 15 YEARS)

IX A

FIRST

 

 

 

 

PRIYA KUMARI

(12 TO 15 YEARS)

IX A

THIRD

BRAHMAN BHAWAN SAFFIDO ROAD JIND, HARYANA

ZONAL YOGA CHAMPIONSHIP

(RHYTHMIC YOGA)

YOGA STUDENTS CONTINUE TO WIN LAURELS

 

 

14.10.15

MS POONAM

SHIVANI SHARMA

IX A

SECOND

 

7TH NATIONAL YOGA CHAMPIONSHIP

24.10.15 TO

26.10.15

MS POONAM

SHIVANI SHARMA

IX A

FIRST

 

 

 

 

PRIYA KUMARI

IX A

THIRD

 

 

 

 

KAVYA AGGARWAL

VIII A

THIRD

                 

 

 

 

 

 

WOW SKATERS! ANGAD SINGH SELECTED FOR THE CBSE NATIONAL CHAMPIONSHIP

 

CBSE ROLLER SKATING CHAMPIONSHIP

TIME TRIAL

26 OCT TO 28 OCT

MR DINESH

ANGAD SINGH

IV

SECOND

 

CBSE ROLLER SKATING CHAMPIONSHIP

500 MTS.

26 OCT TO 28 OCT

MR DINESH

ANGAD SINGH

IV

SECOND

 

 

WELL DONE SKATERS!  HARSHUL GUPTA AND VIRTTI SARAWANAN SELECTED FOR NATIONALS

 

RAJIV GANDHI STADIUM, BAWANA

42nd DELHI STATE ROLLER SKATING CHAMPIONSHIP

 

30 OCT TO 02 NOV

Mr. Dinesh

 

 

 

 

 

(POINT TO POINT RACE)

 

 

HARSHUL GUPTA

VIII A

SECOND

 

 

ELIMINATION ROAD

 

 

HARSHUL GUPTA

VIII A

THIRD

 

 

ROAD RACE

 

 

HARSHUL GUPTA

VIII A

THIRD

 

 

ROAD RACE

 

 

VRITTI SARAWANAN

V

SECOND

 

 

300 MTR. RACE

 

 

VRITTI SARAWANAN

V

SECOND

 

 

ROAD RACE

 

 

KRISH KAPOOR

IV

THIRD

                 

 

 

 

 

 

Month of November

DELHI INTERNATIONAL SCHOOL, SECTOR-23, DWARKA

SANKALP SAHODYA ATHLETIC MEET

(FLAT RACE)

18.11.15

 

JIYA SAHNI

VII D

THIRD

G.D.  GOENKA PUBLICK SCHOOL, DWARKA

SANKALP SAHODYA SUB-JUNIOR ROLLER SKATING MEET

(300 Mtrs.)

20.11.15

 

VRITTI SARAWANAN

IV BLUEBERRIES

SECOND

 

(300 Mtrs.)

20.11.15

 

GARV LALWANI

VI G

SECOND

Roller Skating Academy         Pusa Road

Pusa Roller Skating Championship

29.11.15

 

Vriti Saravanan

Anushka Khuller

Jivaansh

IV

Gold Medal

Gold Medal

Bronze Medal

 

 

CONGRATULATIONS MATHS WIZARDS OF SVIS!

Directorate of Education

CENTRAL LEVEL SCIENCE EXHIBITION

 

02.11.15

MS KIRANDEEP KAUR

KUSHAGRA JAIN

MANAV BANSAL

VIII C

VII F

FIRST

FIRST

 

 

WELL DONE! THE YOUNG STALWARTS OF SVIS

 

CRUSADES & CAMPAIGNS NUKKAD NATAK

 

MS SONIKA

APOORVO CHAKAROBORTY

AKSHAY KUMAR

SHREYANK SHRESHTH

PRANAV DAS

VIBHOR GAUR

SHRISHTI SINGH

HARPREET SAHNI

ARYAN SHARMA

XI

XI

IX

IX

IX

IX

IX

X

FIRST

AURORA-QUEEN’S VALLEY SCHOOL

PAGE TO STAGE-LULLABY

20.11.15

 

ARJUN SHARMA

AVISHI JAIN

NISHKARSH DANGORIA

1ST AND 2ND

SECOND

DPS, RK PURAM

PANCHTATVA- THE ELEMENTS OF NATURE

DANCE OF THE ELEMENTS OF NATURE

20.11.15

MS SONIKA

NIDHISH KUKREJA

VIBHORE GAUR

SAKSHI

ANMOL

UTKARSH RAJ

IX

FIRST

ESHA  ATTENDED THE INDO-AFRICA SUMMIT ORGANISED BY THE HINDUSTAN TIMES AND AWARDED CERTIFICATES, TROPHIES AND CASH COUPONS OF RS. 1500/-

 

INDIA-AFRICA FORUM SUMMIT BY

(HINDUSTAN TIMES)

 

 

 

QUIZ-I ESHA PILLEWAR

QUIZ-IV ESHA PILLEWAR

IX

IX

THIRD

FIRST

               

 

 

Month of December

SCHOOL

EVENT/SUB EVENT

DAY &DATE

TEACHER

INCHARGE

NAME OF THE STUDENTS

CLASS

& SECTION

LEVEL/

POSITION

Congratulations Young Achievers!

PRAGATI PUBLIC SCHOOL

PANACHE- MOVIE MAKING

16.12.15

 

MS BARNALI

1.APOORVO CHAKRA BORTY

2.SHIVAM RASTOGI

3.ADITI SINGH

XI

 

FIRST

 

PANCHE- TURN COAT DEBATE

16 .12.15

MS JAYA

ARMAAN BAHREE

VII

THIRD

Well done ! Proud Winners of SVIS

SHIKSHA BHARTI PUBLIC SCHOOL

JHANKAR-FOLK DANCE

14 .12. 15

 

 

 

 

 

MS SONIKA

1.ABHINAV MADAN

2.NAMARATA SINGH

3.PRAKSHA SINGHANIA

4.TIYA JAIN

5.VANI JOSHI

6.NAVYA AGGARWAL

7PRANAVI BILLA

8.NIVEDITA SONI

VII

FIRST

JHANKAR- Group Classical Dance

14.12.15

 

 

 

MS DINESH PARIHAAR

1.SNEHAL GUPTA

2.VRITI GUJRAL

3. SHARANYA PANDEY

4.PARI KATARIA

5.RAJUL AFARIA

6.ADITI MITRA

7.ISANI BOSE

8.SIMRAN ZUTSHI

IV&V

 

 

 

 

FIRST

                   

 

 

Commendable Efforts!!!

STATE LEVEL SCIENCE EXHIBITION

MATHS MODEL

 

 

 

MS KIRANDEEP

 

 

KUSHAGRA JAIN

MANAV BANSAL

VII &VIII

FIFTH

STUDENTS WON TROPHIES

 

CONGRATULATIONS! SVIS WON THE ROLLING TROPHY  FOR INTER-SCHOOL CRICKET

ST. MARY SCHOOL

DWARKA , SEC-19

SARA MATHEW MEMORIAL INTER SCHOOL CRICKET TOURNAMENT

10 & 11 .12.2015

 

MR. DINESH

 

VIVAAN SINGH

DIVANSH GARG

NALIN KATHURIA

AARYAN TANDON

DHRUV CHANDEL

SUJAL SHRIVASTVA

ISHAAN DHIR

VANSH GOYAL

ARYAN BHARDWAJ

MAHIR GAMBHIR

ARNAY NANDA

TANVEER SANGLA

RAYAN BHAT

MAANVENDER SINGH

YASHJEET SAAGWAN

 

 

 

 

V

SVIS WON

 

FIRST MATCH AGAINST G.D.GOENKA

 

SEMI FINAL AGAINST D.A .V DWARKA

 

FINAL AGAINST GREGORIOUS PUBLIC SCHOOL

KUDOS TO THE YOUNG ACHIEVERS

SHIV MANDIR HALL NARAINA

5TH WINTER SCHOOL           TAE KWONDO CHAMPIONSHIP - 2015

19 & 20 .12.2015

 

DEV NEGI

PRIYANSHI VERMA

NIVEDITA SONI

JIYA

NIHARIKA SONI

III

VII

VII

VII

VII

GOLD MEDAL  

GOLD MEDAL

GOLD MEDAL

BRONZE MEDAL

PARTICIPATION

 

Times of India

11.12.16

Shivangi Singh of Class XII receive the star student correspondence of Delhi and NCR in Kamani Auditorium  from Times of India

State Level

Conserve My Planet by

‘SHARP NGO’

15.12.16

SRI SVIS RECEIVED THE BEST SCHOOL OF THE YEAR AWARD 2015

 

Conserve My Planet by

‘SHARP NGO’

15.12.16

SRI SVIS RECEIVED BEST  ENERGY AUDIT  STAR  SCHOOL AWARD

 

Conserve My Planet by

‘SHARP NGO’

15.12.16

MUSKAAN MAHAJAN OF CLASS VII RECEIVED GREEN CHAMPION AWARD

CITY LEVEL

DWARKA PARICHAY

ANKUR TIWARI OF CLASS XII DECLARED THE TORCH BEARER OF DWARKA FOR HIS ACADEMIC EXELLENCE

 

 

 

 

 

 

 

Achievements at Zonal Level    ----- Directorate of Education

 

 

HINDI POEM RECITATION

20.08.15

MR RAGAVAENDRA PANDEY

SHREYA RANJAN(SR.)

IX-A

FIRST

 

POSTER AND ON  THE SPOT PAINTING

13.08.15

MS SONIA

SUCHANA ADHIKARI

RISIDDHI PANDEY

GAURAV CHAUDHARY

SHREYA VERMA

X-B

X-B

VIII-C

VIII-D

FIRST

 

ART AND CRAFT PAPER MACHE

27.08.15

MS SHIKHA

SRISHTI BHATI

AASTHA BATRA

X-A

X-B

FIRST

 

ENGLISH DECLAMATION

06.08.15

MS ASHA RANA

MAYANK BHARDWAJ

VIII-C

SECOND

 

SLOGAN WRITING

12.08.15

MS INDERPREET

MS. ANNU

MS. PUNEETI

AKSHITA SHARMA

MOHD. INAYETULLAH

VII-D

IX-A

SECOND

 

HINDI DECLAMATION

05.08.15

MS JYOTI VATS

ANANYA CHAKRABORTY

VIII D

THIRD

 

COLLAGE MAKING

27.08.15

MS SHIKHA

SUCHANA ADHIKARI

RISIDDHI PANDEY

X-B

X-B

THIRD

 

SOLO DANCE CLASSICAL

08.09.15

MS POONAM

PRAGYA DEWAN

IX-A

THIRD

 

 

ZONAL  SCIENCE EXHIBITION

 

 

SCIENCE TOON

3.9.15

MS SONIA

SAIJAL AHUJA

IX A

FIRST

 

 

SCIENCE POSTER

3.9.15

MS SHIKHA

DEVANSH AGGARWAL

V HUCKLEBERRIES

 

FIRST

 

 

SUPW

3.9.15

MS SHIKHA

MS INDERPREET

MS SONIA

JASMINE

SHRUTI

 

VII B

VII B

 

SECOND

 

 

SLOGAN

3.9.15

MS INDERPREET

ARMAAN BHAREE

PRATYUSH SHARMA

VII E

IV

THIRD

SECOND

 

 

PRIMARY SCIENCE

16.9.15

MS LEENA SALUJA

ARYAN ANEJA

MEHAK ADLAKHA

V HUCKLEBERRIES

V HUCKLEBERRIES

THIRD

 

 

MODEL OF MATHS

16.9.15

MS KIRANDEEP

KUSHAGRA JAIN

MANAV BANSAL

VIII B

VII

FOURTH  

(Fifth in regional level Science Exhibition)

 

 

ZONAL

30.8.15

MR R PANDEY

ANIKET GUPTA

VII F

FIRST IN ZONAL

 

 

 

 

STATE LEVEL

30.8.15

MR R PANDEY

ANIKET GUPTA

VII F

THIRD IN STATE LEVEL

 

Inter-Zonal Hindi Poem Recitation

 

 

 

17.10.15

MR. RAGHVENDRA PANDEY

SHREYA RANJAN

IX A

FIRST

 

Audio On
"Ninety-nine percent of the failures come from people who have the habit of making excuses.~ George Washington "